سوهان یکی از اصیل ترین شیرینی های ایرانی است که مخصوص و سوغات استان قم می باشد.

در تاریخچه سوهان می توان به این موضوع اشاره کرد که از گذشته به عنوان یک حلوای مقدس شناخته می شود و دلیل آن بسیار زیباست
تاریخچه دقیق سوهان به دوره قاجار نسبت داده می شود. در سال 1289 – 1290 هجری شمسی هنگامی که قرار بود صحن عقیق بارگاه حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم افتتاح گردد، بزرگان قم اقدام به برگزاری مراسم با شکوهی جهت افتتاح صحن کردند و از شاه وقت جهت افتتاح دعوت کردند. ولی براساس مقتضیات زمان، شاه جانشینی را برای خود جهت مراسم افتتاح به قم فرستاد. در هنگام برپایی مراسم با توجه به آداب و رسوم آن دوره، هریک از بزرگان شهر جهت احترام هدایایی را به نماینده شاه از قبیل صنایع دستی و… پیشکش کردند و در بین بزرگان شخصی به نام محمد علی عطار جهت پیشکش سمنویی که به آن شکر افزوده شده بود به نماینده تقدیم کرد که ایشان پس از صرف ناهار این شیرینی را میل نمود و به ذائقه اش خوش آمد و عنوان کرد که این شیرینی همانند سوهانی غذای مرا هضم کرد. به این ترتیب از آن زمان نام سوهان بر روی این حلوا گذاشته شد و پس از آن تولید و مصرف سوهان شروع شد که البته در ابتدا مخصوص بزرگان و اشراف بود.

البته نقل دیگری نیز وجود دارد که کمتر شنیده شده و این است که : گفته می شود زمانیکه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیه در شهر قم رحلت می کنند ، مردم شهر مقدس قم برای ایشان مراسم سوگواری برگزار می کنند و فردی در این مجالس حلوایی آماده می کند و بین عزاداران توزیع می نماید که عطر و طعم بسیار دلنشینی داشت.

این حلوا رفته رفته به عنوان سوهان در بین مردم جای گرفت و از این پس این شیرینی به عنوان سوغات شهر مقدس قم شناخته شد.

به همین دلیل است که مجموعه بزرگ صنایع غذایی گوهرناز ، مرغوب ترین و با اصالت ترین سوهان را در سبد کالای محصولات خود اضافه نموده است و شما عزیزان می تواند از هم اکنون این محصول ارزشمند را در تمام شعب صنایع غذایی گوهرناز دریافت نمایید.

🎁سوهان صادراتی گوهرناز

🌸محصول ویژه و منحصربفرد دیگری از مجموعه بزرگ صنایع غذایی گوهرناز که همانند سایر محصولات گوهرناز دارای برترین کیفیت می باشد.
👌عطر و طعم این محصول ارزشمند بسیار دلچسب و بی نظیر است به همین دلیل پیشنهاد ما این است که حتی برای یکبار تجربه طعم این سوهان اصیل را امتحان نمایید.
🎁سوهان صادراتی گوهرناز تهیه شده از مرغوب ترین مواد اولیه
📣از هم اکنون آماده عرضه در تمامی شعب گوهرناز می باشد.
🌹شما عزیزان می توانید این محصول را از طریق شعب گوهرناز که نشانی آن در انتهای مطالب ما قرار دارد تهیه نمایید.

🔘دفتر فروش قم:
۱- حد فاصل سه راه بازار و چهار راه بازار ۳۱۳۹-۰۲۵ داخلی (۴)
۲- خیابان صفائیه، نبش میدان جانبازان ۳۱۳۹-۰۲۵ داخلی (۵)
🔘دفتر فروش مشهد:
۳- میدان بسیج نبش ملک الشعراء۲ ۳۱۵۹-۰۵۱
دفتر فروش تربت حیدریه:
۴- خیابان کاشانی نبش کوچه۳ ۵۲۲۳۳۱۳۹-۰۵۱

برچسب ها :

پاسخی بگذارید