عید قربان

عيد قربان، از اعياد مهم اسلامي و يادآور اخلاص و بندگي حضرت ابراهيم(ع) در برابر پروردگار خويش است

آن جا كه فرمان حق براي ذبح اسماعيل صادر شد و ابراهيم آن بنده فرمانبردار خداوند آماده اجراي اين فرمان شد و اسماعيل را به قربانگاه برد و كارد بر حلقومش نهاد، ولي ندايي رسيد كه اي ابراهيم از عهده اين آزمون الهي برآمدي، دست نگه دار كه فرمانبرداري خويش را به درستي اثبات كرده‌اي.

اعمال روز عيد قربان براي روز عيد قربان اعمالي چند نقل شده است:

1- غسل كردن است كه به گفته مرحوم «علاّمه مجلسي»، غسل در آن روز سنّت مؤكّد است تا آن جا كه بعضي از علما آن را واجب دانسته‌اند.

2- نماز عيد قربان است و نحوه انجام آن، به همان كيفيّت نماز عيد فطر است و نماز عيد قربان در زمان غيبت امام(عج) مطابق مشهور فقهاي عظام، سنّت مؤكّد است. (خواه به صورت جماعت خوانده شود يا فرادا).

عید قربان، عید پیــروزی وظیفه بر غریزه است.

مخلوقات خداوند سه دسته هستند:

۱ـ گروهی که فقط پیرو غریزه هستند، مانند: حیوانات.

۲ـ گروهی که فقط پیرو وظیفه هستند، مثل: ملائکه.

۳ـ گروهی که گاهی دنبال غریزه رفته و گاهی دنبال وظیفه می‌روند، مانند: انسان.

هرگاه انسان بر سر دو راهی غریزه و وظیفه قرار گرفت و غریزه را انتخاب کرد، به سوی حیوانات گرویده، بلکه از حیوانات هم پست‌تر شده است، چون از عقل و فکر و رهنمودهای انبیا استفاده ننموده است

(اولئک کالانعام بل هم اضل)(۱) آنان همچون چهارپایان بلکه گمراه‌ترند. همانا بدترین جنبنده‌ها نزد خداوند، انسان‌هایی هستند که گویا کر و گنگ اند و حاضر به تعقل هم نیستند.(۲)

اما همین که انسان در این دو راهی خطرناک وظیفه را انتخاب نمود و در خط ملائکه و پاکان قرار گرفت آن را عید می‌گیرد، مثلاً غریزه گرسنه‌گی و تشنه‌گی و شهوت انسان را به استفاده از آب و نان و به سوی همسر می‌کشاند، ولی وظیفه دستور می‌دهد که در ماه رمضان خودداری کن، کسانی که سی روز وظیفه را انتخاب کرده‌اند، روز عید فطر را باید عید بگیرند، زیرا وظیفه را بر غریزه ترجیح داده‌اند.
آری، عید قربان، روز پیروزی عقل و وحی بر هوی و هوس است.

برچسب ها :

پاسخی بگذارید